UWAGA!

Od 25 maja 2018 r. organem właściwym w zakresie ochrony danych osobowych jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Nowa strona internetowa urzędu jest dostępna pod adresem: www.uodo.gov.pl.

Materiały zamieszczone na stronie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) dostępnej pod adresem www.giodo.gov.pl mają charakter archiwalny.

POZOSTAŃ NA STRONIE ARCHIWALNEJ (GIODO)

Obraz z kamer osiedlowego monitoringu w kablówce, 9.10.2014 r.

Metadane
Podmiot udostępniający: Zespół Rzecznika Prasowego Biura GIODO
Wytworzył informację: Małgorzata Kałużyńska-Jasak 2014-10-17
Wprowadził‚ informację: Rafał Kreusch 2014-10-17 14:45:02
Ostatnio modyfikował: Rafał Kreusch 2014-10-17 14:46:09

Emitowanie podglądu z kamer osiedlowego monitoringu w telewizji kablowej rodzi zagrożenia dla naszej prywatności – uważa GIODO.

W jego opinii, najbardziej niebezpieczne jest to, że transmitowanie podglądu z kamer osiedlowego monitoringu wizyjnego do sieci kablowych umożliwia nagrywanie go i analizowanie. Pozwala to m.in. na ocenę zachowań poszczególnych osób, np. tego, kiedy przychodzimy do domu, a kiedy z niego wychodzimy, czy wnieśliśmy właśnie nowy telewizor, czy wynosimy jakieś rzeczy na śmietnik, jakim samochodem jeździmy, jak bawią się nasze dzieci, które dzieci są czyje. – Choć są to informacje, które i tak możemy zaobserwować przebywając na osiedlu, ale czym innym jest obserwowanie tego na osiedlu, a zupełnie czym innym obserwowanie, nagrywanie i przetwarzanie tego na domowym magnetowidzie – mówił dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) podczas wywiadu udzielonego redaktor Patrycji Sagalarze z TVN24.

Podkreślał, że monitoring ma swoje dobre i złe strony, lecz najważniejsze i niekiedy niezwykle trudne jest wyważenie między takimi wartościami, jak zapewnienie bezpieczeństwa i ochrona prywatności.

GIODO wskazywał, że tego typu przypadki, jak zainstalowanie monitoringu na osiedlu i emitowanie podglądu w telewizji kablowej, dowodzą, jak bardzo potrzebne jest uregulowanie zasad stosowania monitoringu wizyjnego w odrębnych przepisach. W obecnym stanie prawnym, posiłkować się trzeba zarówno przepisami Kodeksu cywilnego dotyczącymi ochrony prywatności i dóbr osobistych, jak i w pewnym zakresie przepisami ustawy o ochronie danych osobowych. Na ich podstawie trudno jednak przesądzać, czy określone działanie jest zgodne czy sprzeczne z prawem.

Zdaję sobie sprawę z bardzo dużej presji społecznej, by montować kamery monitoringu na osiedlach – mówił dr Wojciech Rafał Wiewiórowski. – Należy jednak pamiętać, że presja społeczna to jedno, a ochrona prywatności to drugie. Gdy wychodzimy z domu, nie tracimy swojej prywatności – dodał.

W opinii GIODO, choć prezes spółdzielni ma rację, że monitoring osiedlowy rzeczywiście prowadzony jest głównie w przestrzeni publicznej, to jednak sprawa nie jest taka oczywista w przypadku wszystkich budynków. – Przypominam, że przestrzenią publiczną jest teren spółdzielni, który jest przeznaczony do wypełniania zadań spółdzielni, czyli również gabinet prezesa. Jeżeli zatem prezes spółdzielni powołuje się na to, że jest taka presja społeczna, a podwórko jest przecież miejscem publicznym, to zachęcam pana prezesa, żeby zainstalował kamerę w swoim pokoju w spółdzielni, w którym przecież urzęduje dla dobra spółdzielni. Z pewnością spółdzielcy będą zainteresowani oglądaniem, jak pracuje – powiedział.

Ostatnie aktualności