UWAGA!

Od 25 maja 2018 r. organem właściwym w zakresie ochrony danych osobowych jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Nowa strona internetowa urzędu jest dostępna pod adresem: www.uodo.gov.pl.

Materiały zamieszczone na stronie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) dostępnej pod adresem www.giodo.gov.pl mają charakter archiwalny.

POZOSTAŃ NA STRONIE ARCHIWALNEJ (GIODO)

Wywiad z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych

Metadane
Podmiot udostępniający: Zespół Rzecznika Prasowego Biura GIODO
Wytworzył informację: Samorząd PAP 2008-01-25
Wprowadził‚ informację: 2008-03-14 12:11:17
Ostatnio modyfikował: Robert Czapski 2013-11-28 12:56:59

Anna Stradowska: 28 stycznia obchodzimy Dzień Ochrony Danych Osobowych. Czy samorządy chętnie włączają się w te obchody?

Michał Serzycki: Jest to druga edycja obchodów Dnia Ochrony Danych Osobowych w Polsce. W związku z tym staramy się rozpropagować ten dzień i samą ideę ochrony danych osobowych. Ani jednostki samorządu terytorialnego, ani inne jednostki administracji publicznej na razie nie włączają się w tę akcję. Poruszyła Pani bardzo ważną dla nas kwestię, jednak myślę, że mówimy tutaj o melodii przyszłości.

Z tego, co wiem, obchody organizuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Jest to bardzo chlubny wyjątek. Trzeba tutaj oddać hołd marszałkowi i go pochwalić, gdyż jest to inicjatywa jednostkowa.

Dlaczego ochrona danych osobowych jest taka ważna?

Jest bardzo ważna. To nie jest tak, że to jest tylko imię i nazwisko podawane gdzieś w urzędzie, ale cały współczesny świat opiera sie na informacji i na dostępie do informacji. To tak jak z towarami w sklepie. Nie wystarczy wystawić towaru, który zakupi klient. Nie jest tak, że wystarczy wystawić towar, przyjdzie klient i go kupi. Teraz trzeba zadbać o klienta. A w jaki sposób? Trzeba zebrać o nim informacje, czyli między innymi dane osobowe. Dostęp do informacji jest kluczem obecnego światowego rozwoju gospodarczego. Dane osobowe to jest imię, nazwisko, wiek, miejsce, gdzie mieszkamy. Jeśli je wszystkie zbierzemy, okaże się, że to są gotowe profile klientów, do których można kierować odpowiednie oferty.I wtedy można kierować do nich odpowiednie oferty. Stąd takie wielkie zakusy na to, by takie dane osobowe zdobywać.

I dlatego trzeba je chronić.

Dokładnie tak.

Czy samorządy zdają sobie z tego sprawę i w odpowiedni sposób chronią dane?

W sektorze prywatnym jest mniej problemów niż w administracji publicznej. Jeżeli firma chce być wiarygodna, stosuje dobre zabezpieczenia i zasady ochrony danych osobowych. Natomiast sektor publiczny, czyli między innymi samorządy, są o pół kroku w tyle. Ustawa i zasady dotyczące ochrony danych osobowych i prywatności są tutaj gorzej przestrzegane. Często niedouczeni urzędnicy wyrządzają szkodę Ustawie o ochronie danych osobowych. Jeśli zgłasza się dociekliwy mieszkaniec, który domaga się jakiejś informacji, a urzędnik nie wie, jak go obsłużyć, to często staje za parawanem takiego stwierdzenia: przepraszam, nie możemy udzielić takiej informacji ze względu na ochronę danych osobowych.

Jak może na to wpłynąć GIODO?

Poprzez kontrole w samorządach? Kontrole mogą wynikać ze skarg, jakie do nas wpływają. Prowadzimy też kontrole sektorowe. Każda jednostka samorządu może się takiej kontroli spodziewać. Muszę przy tej okazji stwierdzić, że samorządy, obok instytucji wymiaru sprawiedliwości, bardzo chętnie odpowiedziały na nasze propozycje szkoleń w zakresie ochrony danych osobowych i rzeczywiście tam najwięcej tych szkoleń przeprowadzamy. Jest więc w samorządach świadomość, że są duże niedostatki w tym zakresie i jest chęć zdobywania tej wiedzy. Mam więc nadzieję, że w miarę możliwości te niedostatki nadrobimy.

A jakich zmiany poprawiłyby jakość ochrony danych osobowych?

Czy np. przejęcie przez GIODO Biuletynu Informacji Publicznej byłoby Pana zdaniem słuszne? Przeprowadzałem rozmowy na ten temat z resortem Spraw Wewnętrznych i Administracji. I jak najbardziej byłbym zainteresowany takim rozwiązaniem. Przeprowadzałem też wiele rozmów z przedstawicielami organów kontroli danych osobowych w innych państwach i z tych rozmów wynikało, że w większości państw te sprawy się ze sobą łączą. Generalny Inspektor jest tam też odpowiedzialny za informację publiczną. Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem byłoby połączenie tych dwóch spraw. Samorządy są zobligowane do publikowania uchwał, jednak według mnie - jako wieloletniego samorządowca - zakres danych publikowanych w tych biuletynach jest zbyt duży i często nic nie wnosi do meritum sprawy. Trzeba więc budować też świadomość, że nie można publikować aż tak wielu danych, bo one często nie są istotne, a mogą zostać wykorzystane w inny sposób. Dlatego też moją ideą jest rozpropagowanie wiedzy o danych osobowych i o tym, jak bezpiecznie korzystać ze wszelkich nowinek technicznych.

Ostatnie aktualności