UWAGA!

Od 25 maja 2018 r. organem właściwym w zakresie ochrony danych osobowych jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Nowa strona internetowa urzędu jest dostępna pod adresem: www.uodo.gov.pl.

Materiały zamieszczone na stronie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) dostępnej pod adresem www.giodo.gov.pl mają charakter archiwalny.

POZOSTAŃ NA STRONIE ARCHIWALNEJ (GIODO)

IV Dni Otwarte GIODO – spotkania z trójmiejskimi mediami, 23-24.06.2014 r.

Metadane
Podmiot udostępniający: Zespół Rzecznika Prasowego Biura GIODO
Wytworzył informację: Małgorzata Kałużyńska-Jasak 2014-06-23
Wprowadził‚ informację: Rafał Kreusch 2014-06-24 09:02:43
Ostatnio modyfikował: Rafał Kreusch 2014-06-26 11:05:50

Jak chronić prywatność w świecie nowych technologii komunikacyjnych to temat rozmów GIODO z dziennikarzami trójmiejskich mediów, które odbyły się w związku z IV Dniami Otwartymi GIODO.

W czasie rozmów z mediami, dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) wyjaśniał, jak narodził się pomysł organizacji Dni Otwartych oraz jaki jest ich cel.

Dni Otwarte GIODO to pomysł wyprowadzenia Biura Generalnego Inspektora na kilka dni z Warszawy do innych miast w celu bezpośredniego spotkania się z tymi wszystkimi, którzy kwestiami związanymi z ochroną prywatności i danych osobowych zajmują się w tych miejscowościach. Organizowaliśmy już tego typu spotkania w Dąbrowie Górniczej, Krakowie i Poznaniu. Teraz postanowiliśmy zorganizować je w Trójmieście, dając możliwość osobom, które tu działają i pracują, spotkania się z naszymi specjalistami, zaś naszym pracownikom umożliwiając poznanie tych problemów z zakresu ochrony danych osobowych, z jakimi na co dzień spotykają się nie tylko przedstawiciele instytucji publicznych i przedsiębiorców, ale także każdy z nas – mówił.

Większość wywiadów poświęcona była tematowi przewodniemu IV Dni Otwartych GIODO, którym była kwestia ochrony prywatności w świecie nowych technologii komunikacyjnych. Dr Wojciech Rafał Wiewiórowski radził, jak bezpiecznie korzystać z aplikacji mobilnych, a także wyjaśniał, jakie zagrożenia rodzi upowszechnianie się Internetu przedmiotów. Uczulał, by nie zapominać, jak wiele cyfrowych śladów pozostawiamy chociażby korzystając ze smartfona, biletu elektronicznego czy dokonując płatności kartą.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że proste czynności, które wykonujemy, to czynności informacyjne – podkreślał.– Nie zniechęcam do używania Internetu, telefonii komórkowej czy innych technologicznych udogodnień na miarę XXI wieku – sam zresztą z nich korzystam – mówił – ale podstawową kwestią jest to, byśmy zdawali sobie sprawę z konsekwencji naszych działań.

Rozmowy z dziennikarzami były również okazją do omówienia aktualnych, interesujących ich zagadnień związanych z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności, także tych o charakterze lokalnym, jak projekt Tristar dotyczący inteligentnego systemu sterowania ruchem, który ma zrewolucjonizować poruszanie się po aglomeracji trójmiejskiej

 

Patroni medialni IV Dni Otwartych GIODO:

Ostatnie aktualności